RADYO DERSHANESİ TARİHÇE
RADYO İLE ARAPÇA KURSU "RADYO DERSHANESİ"

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak özel öğretim alanında faaliyet gösteren Konya Özel AKADEMİ DİL KURSU , Konya il merkezine 94.8 frekansından ve ilçelerine farklı frekanslardan,uydu üzerinden de tüm dünyaya yayın yapan İç Anadolu Bölge Radyosu RİBAT FM ' le işbirliği içinde Radyo ile Arapça Kursu Programı başlatarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Teknolojik alanda hızla gelişen ve büyüyen , iletişim alanında ise daralan ve küçülen dünyamızda , yabancı dilin , çok daha önemli bir konum arz eder hale gelmesi sebebiyle , AKADEMİ DİL KURSU ve RİBAT FM , halkımıza bir yabancı dil bilgisi kazandırmayı ve böylece bir eğitim&kültür hizmeti sunmayı hedefliyor.

1 Haziran 2005 tarihinde , "Radyo Dershanesi" adıyla yayına giren programı , alanında uzun yılların deneyimine sahip Arapça Uzman Öğretici Salih Zeki KEŞ sunuyor.

* Radyo Dershanesi Programı’nda TEMEL DÜZEY DERSLER 10 ay sürdü. Bu süre zarfında program hafta içi – Cuma dışında – her gün öğleden önce saat 11.00 -12.00 arası, tekrarı ise aynı günlerde – gündüz yayınını takip imkanı bulamayanlar için – , gece 22.00- 23.00 arası yayınlandı.

Temel düzey derslerin sunulduğu 10 aylık sürede dinleyicilerin öğrenimlerinin takip edilebilmesi amacıyla, 2 ayda bir deneme sınavları yapılarak öğretimin kalitesi korunmuş oldu.

* Radyo Dershanesi ' nin ilk deneme sınavı 30 Temmuz 2005 ' te yapıldı ve % 88 oranında bir başarı elde edildi.

1.Deneme sınavıyla ilgili detaylar şöyle ;

Sınava katılan öğrenci : 111 ,
Başarılı olan toplam öğrenci. : 98 ,
Başarılı olamayan toplam öğrenci. : 13

Yaşı en büyük öğr. : 1945 doğumlu : 60 yaşında , 64 puanla 97.sırada
Yaşı en küçük öğr. : 1994 doğumlu : 11 yaşında , 81 puanla 84.sırada

Ayrıca , 1.Deneme Sınavına katılan ve ilk 40 dereceye giren öğrencilere de Konyalı işadamları tarafından dijital radyodan uyku setine , çeyrek altından çeyiz eşyasına kadar birbirinden güzel ve kıymetli hediyeler verildi.

* Radyo Dershanesi ' nin ikinci deneme sınavı 1 Ekim 2005 ' te yapıldı ve % 85 oranında bir başarı elde edildi.

2.Deneme sınavıyla ilgili detaylar ise şöyle ;

Sınava katılan öğrenci : 92 ,
Başarılı olan toplam öğrenci. : 79 ,
Başarılı olamayan toplam öğrenci. : 13

Yaşı en büyük öğr. : 1948 doğumlu : 57 yaşında , 75 puanla 55.sırada
Yaşı en küçük öğr. : 1991 doğumlu : 14 yaşında , 68 puanla 67.sırada

2.Deneme Sınavına katılan ve dereceye giren gir(e)meyen tüm öğrencilere de çeşitli kıymetli hediyeler verildi.

* Radyo Dershanesi ‘ nin 3.deneme sınavı 12 Aralık 2005 ‘ te yapıldı ve 70 öğrencinin katıldığı bu sınavda da % 95 oranında bir başarı elde edildi.

* Radyo Dershanesi ‘ nin, temel düzey dersler için yapılan deneme sınavlarının 4.ve sonuncusu 12 Mart 2006 / Pazar günü yapıldı ve 18 Mart 2006 / Cumartesi günü düzenlenen final gecesinde, 4.sınavda dereceye giren ilk 3 öğrenciye bilgisayar , 4. den 30. ya kadar dereceye girenlere sürpriz hediyeler verildi.Bu ödüllerin dışında,sınava katılanlar arasından, bir aileden 2 kişiye,15 gün süreli UMRE ZİYARETİ hediye edildi.

4.deneme sınavına katılım oranı,ilk üç sınava katılım oranından çok daha fazla oldu.

* 10 aylık sürenin sonunda, dinleyiciler AKADEMİ DİL KURSU' nda 2 ay süreyle örgün (yüz yüze) eğitime tabi tutulup sözlü anlatım yetenekleri geliştirildi ve Milli Eğitim tarafından açılan Arapça Sertifika Sınavına tabi tutulup öğrenimleri sertifikalandırıldı.

* TEMEL DÜZEY DERSLER 30 Mart 2006 tarihinde sona erdi. 2 aylık bir aradan sonra 6 Haziran 2006 tarihinde ORTA DÜZEY DERSLER’e başlandı.

* 6 Haziran 2006' da başlayan ve yayını bir yıl süren ORTA DÜZEY DERSLER 29 Mayıs 2007’de tamamlandı.

* Radyo Dershanesi dinleyicileri, halen www.arapcaegitimi.com ve www.radyodershanesi.com adlı siteler üzerinden, program sunucusu Salih Zeki KEŞ'le irtibat kurarak anlamadıkları bölümlerle ilgili ücretsiz rehberlik & danışmanlık hizmeti alabiliyorlar.

* Radyo Dershanesi ' nin şu anda yüzlerce dinleyicisi bulunmakta.

* Radyo Dershanesi TEMEL DÜZEY DERSLERİ, yoğun ilgi ve talep üzerine 25 Eylül 2006'da Konya il merkezine 102.9 frekansından ve www.gozyazifm.com adlı web sitesi üzerinden de tüm dünyaya yayın yapan GÖZYAŞI FM'de de yayınlanmaya başladı. GÖZYAŞI FM'de TEMEL DÜZEY DERSLER'in yayını hafta içi her gün gündüz saat 10.30 ve gece tekrarı saat 22.30'da yayınlanmaya devam ediyor.

* Radyo Dershanesi’nin TEMEL, ORTA ve YÜKSEK DÜZEY derslerinin ders kitabı ve ses kaydı CD’leri temini ve ayrıntılı bilgi için İletişim Formunu kullanarak bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Copyright © 2012 - www.arapcaegitimi.com - Her hakkı saklıdır. Tasarım ve Programlama: Erensoft